Diferența dintre un kinesiolog din Ontario și un antrenor personal

@spennyraposo

Doriți să vă scrieți următorul examen Keen înregistrat?

Sau sunteți deja kinesiolog înregistrat în Ontario?

Parcurgeți partea de jos pentru a găsi un link către comunitatea noastră exclusivă de Facebook pentru a vă ajuta să scrieți examenul sau practica în Ontario!

Ambele sunt foarte asemănătoare cu ceea ce fac, dar există diferențe cheie care le fac să iasă în evidență. Citiți mai jos pentru a afla.

Kinesiolog

Definiție: Kinesiologia studiază mișcarea, funcționarea și funcția umană și include disciplinele biomecanicii, anatomiei, fiziologiei, psihologiei și neurologiei.

Kineziologii sunt profesioniști din domeniul sănătății care lucrează pentru tratarea și prevenirea rănilor și a bolilor, precum și pentru îmbunătățirea funcției, sănătății și bunăstării în toate zonele și comunitățile.

Educație: 4 ani licență în kineziologie sau domenii conexe (cinetică umană, educație fizică etc.).

Mark: Dr. Keen trebuie să treacă un examen reglementat pentru a practica în Ontario

Scopul: Scopul final este de obicei să fie mai funcțional, nedureros și rezistent.

Orar: Clinic (clinică fizică, spital) sau non-clinic (sala de sport, birou)

Când să alegeți: are o condiție medicală specifică, vătămare sau dizabilitate, dar doriți să vă îmbunătățiți starea fizică

Instructor personal

Definiție: O persoană cu diferite grade de cunoștințe despre starea de fitness generală implicată într-un exercițiu de antrenament.

Educație: diverse seminarii și examene între două și patru zile.

Desemnare: Puteți obține certificatul lor (PTS, CPTN-CPT sau CSEP-CPT) în funcție de compania pentru care sunteți certificat.

Cadrul de lucru: Gym sau Fitness Studio

Obiectiv: Obiectivul principal este de obicei pierderea în greutate, tensiunea musculară sau starea generală.

Când să alegeți: Nu sunt cunoscute condiții medicale, răni sau dizabilități. Altfel cunoscut sub numele de „sănătos”.

Vedeți de ce un kinesiolog este un antrenor personal

Acum, dacă decideți să vă întâlniți cu un kinesiolog sau cu un antrenor personal, vă pun următoarele întrebări.

  • Care sunt obiectivele mele?
  • Ai dureri sau probleme de mobilitate?
  • Unde vreau să exercit?

Dacă sunteți în căutarea pierderii în greutate, a forței musculare sau a condiționării generale și sunteți „sănătoși”, atunci un antrenor personal poate fi cel mai bun pariu. Dacă doriți să câștigați mai multă funcție, reduceți-vă durerea și adăugați un pic de exercițiu, așa că un kinesiolog este cel mai bun pariu.

Mulți traineri personali lucrează în sălile noastre de sport sau în studiourile noastre, iar unii sunt mobili și merg la casele clienților și îi antrenează acolo. Kinesiologii, pe de altă parte, lucrează de obicei în clinici de fizioterapie, iar unii pot călători la mobil, săli de sport sau studiouri. Poate fi un factor, în funcție de locul în care te simți cel mai confortabil. Majoritatea persoanelor care au succes în fiziologie pot beneficia de mediul clinic. Alții le pot plăcea aspectele sociale și de echipă ale sălii de sport. Bonusul dvs. pentru a merge la clinică este faptul că nu există o taxă de membru pentru a vedea și a vedea un kinesiolog. Dacă doriți să mergeți la sală, va trebui să plătiți taxe de membru și apoi taxe de antrenor personal.

Gândurile mele

Majoritatea oamenilor sunt confuzi în legătură cu diferența și asta are sens. Amândoi folosesc, prescriu și exercită. Cel mai important dintre ei este nivelul lor de cunoaștere. Kineziologii trebuie să finalizeze minimum 4 ani de universitate și să scrie un examen provizoriu, iar formatorii personali trebuie să își completeze weekendurile. La sfârșitul zilei, vine cu adevărat experiență. Sunt sigur că există profesori personalizați, cu mulți ani de experiență, care știu la fel de multe informații ca noul kinesiolog din afara școlii.

Confuzia este că kineziologii pot fi, de asemenea, formatori personali. Un antrenor personal poate deveni și kinesiolog. În prezent sunt kinesiolog care lucrează într-o clinică fiziologică, dar lucrez ca antrenor personal în altă parte. Îmi folosesc cunoștințele personale de kinesiologie pentru a-mi învăța clienții în sesiunile mele de pregătire personală.

Sper că acest articol a ajutat la identificarea diferențelor cheie între cele două profesii. Dacă ați ratat ceva, anunțați-mă în comentariile de mai jos. Aș dori, de asemenea, să vă aud gândurile pe acest subiect. Simțiți nevoia să reglementați kineziologia sau o lăsăm doar instructorilor personali să ne ajute cu exercițiul nostru? Lasă-mă să știu!

Sper că asta vă ajută

Spencer Raposo, R. Kin

www.spencerraposo.com

Doriți să vă scrieți următorul examen Keen înregistrat? Pentru a afla mai multe despre ce să vă așteptați, alăturați-vă grupului Facebook Prep. Examen de kinesiologie înregistrat: https://www.facebook.com/groups/RegistrKinExamInfo/

Sunteți kinesiolog înregistrat în Ontario și bucurați-vă de acest articol, vă rugăm să explicați ce este kinesiologia. Alăturați-vă altor kineziologi online din Ontario pentru a vă alătura comunității noastre online: https://www.facebook.com/groups/RegistrKinesiologiOfOntario/

Permiteți-l să se conecteze! Accesați site-ul meu web și lăsați Ontario să se mute!